Procedury bezpieczeństwa zdrowotnego

Procedury bezpieczeństwa zdrowotnego obowiązujące w Samorządowym Żłobku  w Siechnicach opracowane na podstawie Wytycznych zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia  31 marca 2022 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

1. Do żłobka może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe bez objawów infekcji  lub choroby zakaźnej.
  2. Dzieci do żłobka są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  3. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic/opiekun  za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem środków ostrożności (tylko osoba zdrowa).
  4. Rodzice/opiekunowie prawni dzieci dbają o regularne czyszczenie / pranie /ewentualnie dezynfekcję zabawek, przytulanek, które są przynoszone do żłobka.
  5. W przypadku zaobserwowania  u dziecka objawów mogących wskazywać na infekcję choroby zakaźnej należy odizolować je wyznaczonym miejscu, niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka ze żłobka.
  6. Dzieci przebywają pod opieką przypisanych do danej grupy opiekunów  w wyznaczonych salach. W celach organizacyjnych dopuszcza się łączenie grup oraz zastępstwa opiekunów.
  7. Dopuszcza się wspólne przebywanie na świeżym powietrzu dzieci i opiekunów  z poszczególnych grup.
  8. Zaleca się, aby personel kuchenny i pracownicy administracji oraz pracownicy obsługi  ograniczyli kontakty z dziećmi oraz opiekunami.
  9. Czynności higieniczne, dezynfekcyjne oraz czyszczenie powierzchni i pomieszczeń odbywają się zgodnie z obowiązującymi w żłobku zasadami.
  10. Do pracy powinny przychodzić osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych lub chorobę zakaźną.
  11. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów choroby zakaźnej dyrektor placówki odsuwa go od wykonywanych czynności, jeśli jest taka konieczność wzywa pomoc medyczną.