Radosne mycie rąk

Mycie rąk - higiena na wesoło

Wprowadzenie zdrowych nawyków higienicznych podczas mycia rąk już w dzieciństwie ma ogromne znaczenie nie tylko dla malucha, ale dla całej jego rodziny – zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodliwych chorobotwórczych bakterii.

Te małe rączki mogą mieć do czynienia na co dzień z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Odkrywają i poznają świat dookoła, a bakterie, z którymi się stykają, mogą  spowodować chorobę malucha lub innego członka rodziny. Małe dzieci, spontaniczne i nieznające ograniczeń właściwych dorosłym, potrafią z zapałem badać rączkami kocią kupę w piaskownicy i sedesową muszlę w żłobkowej toalecie. A w dodatku bardzo często wkładają ręce do buzi. Dlatego tak ważne jest, by praktyka częstego mycia rąk stała się dla dziecka nawykiem.

Prawidłowe mycie rąk usuwa z dłoni bakterie, wirusy i mikroorganizmy, które mogą być powodem wielu infekcji, chorób odzwierzęcych, poważnych schorzeń układu pokarmowego i zarażeń pasożytami. Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko tych infekcji.

Ucząc dzieci – w szczególności małe dzieci – jak prawidłowo myć ręce, warto pamiętać, by była to po prostu dobra zabawa.  Może warto użyć tablicy z naklejkami, na której zaznaczysz momenty, kiedy twojemu dziecku udało się poprawnie umyć ręce – po uzyskaniu odpowiedniej liczby naklejek możesz wręczyć mu nagrodę, żeby zmotywować do dalszego działania. Dawaj dobry przykład i zawsze myj ręce, kiedy to konieczne. Kiedy podczas mycia rąk twoje dziecko jest w pobliżu, opowiedz mu i pokaż, co robisz. Niech bierze z ciebie przykład również w myciu rąk.

By dziecko stosowało dobre praktyki, powinno myć ręce:

po powrocie do domu

przed każdym posiłkiem lub przekąską

po każdej wizycie w toalecie lub na nocniku

zawsze gdy są brudne

po dmuchaniu nosa i zasłanianiu ust, kiedy się kicha lub kaszle

po zabawie ze zwierzętami

po wizycie w piaskownicy

w innych sytuacjach związanych z większym ryzykiem kontaktu z chorobotwórczymi bakteriami i wirusami (na przykład po wizycie w przychodni, szpitalu, aptece, zwłaszcza w sezonie grypowym, po wizycie w zoo, po spenetrowaniu przez dziecko domowego kosza na śmieci).

Oczywiście warto wykształcić w dziecku nawyk mycia rąk, na wypadek jeśli miało kontakt z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, jeśli dotykało jakiegoś skaleczenia lub otarcia, lub jeśli po prostu bawiło się na podwórku – te małe paluszki często trafiają tam, gdzie nie powinny.

9 kroków do zdrowych rąk

Czy wiesz, że aby dokładnie umyć ręce potrzeba od około 30 sekund do 1 minuty? Naucz swoje dziecko, że nie należy się śpieszyć podczas mycia rąk, jeśli chcemy dokładnie je umyć. Spraw, by mycie rąk było dobrą zabawą. Warto poszukać sposobów, dzięki którym maluch polubi łazienkowy rytuał. Pomóc mogą różne zabawy, np. puszczanie mydlanych baniek, robienie piany, kąpanie lalki i mycie zabawek. Możesz np. odliczać czas, śpiewając jego ulubioną piosenkę – możecie nawet zaśpiewać razem! Pokaż ruchy rąk na swoim przykładzie i zachęć dziecko, by cię naśladowało. Możesz też poprosić swoje dziecko, by pokazało ci, jak należy myć ręce.

Mycie rąk

Zwilż ręce czystą, ciepłą, bieżącą wodą

Nałóż niewielką ilość mydła

Potrzyj dłonie jedna o drugą (z dala od wody)

Potrzyj palce, kciuki i przestrzenie między palcami

Potrzyj końce palców i paznokcie

Potrzyj grzbiet każdej dłoni

Opłucz ręce czystą, bieżącą wodą

Osusz ręce czystym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym

Pochwal dziecko, jeśli wykonało dobrze zadanie. Zapamiętaj: Jeśli pochwalisz dziecko za dobre zachowanie, to z pewnością chętnie je powtórzy.