Pielęgnacja

JAK DBAĆ O PAZNOKCIE DZIECKA

O zdrowie malucha trzeba dbać już od pierwszych jego dni – ta zasada dotyczy także odpowiedniej pielęgnacji paznokci. Co możemy zrobić, by nie tylko wyglądały estetycznie, ale też rozwijały się zdrowo? Na początku są przezroczyste i tak małe, że ledwie je widać. Ale już wtedy wymagają szczególnej troski. Zwykle dziecko przychodzi na świat z długimi paznokciami. Są cienkie jak pergamin, ale ostre jak brzytwa. Jeśli chodzi o trochę starsze dzieci, dbałość o paznokcie jest konieczna, również z powodu zwiększonego kontaktu z bakteriami. Pod płytką łatwo gromadzą się zanieczyszczenia i różne drobnoustroje, a małe dzieci przecież chętnie wkładają wszędzie palce (także do buzi). Przy obcinaniu paznokci u dziecka obowiązuje ta sama zasada, co u dorosłych - płytki u rąk obcinamy na półokrągło, zaś u stóp prosto. Możemy to zrobić:- specjalnymi nożyczkami dla niemowląt, które mają dość grube i zaokrąglone ostrze aby nie ściąć paznokci zbyt mocno i nie zranić skóry- specjalnymi małymi cążkami dla dzieciNajlepiej do obcinania paznokci dziecka zabrać się tuż po jego kąpieli, by mieć pewność, że palce są czyste. Dzięki temu zapobiegnie się ewentualnym zakażeniom, gdyby doszło do zranienia. Poza tym po kąpieli paznokcie są miękkie i nie łamią się,  zwłaszcza w przypadku starszego dziecka.

CIEMIENIUCHA

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. Są to zmiany skórne w postaci żółtych, łusek przypominających łupież, zlokalizowanych na owłosionej główce, a niekiedy też na brwiach, za uszkami i na klatce piersiowej dziecka. Ciemieniucha najczęściej nie wymaga leczenia, wystarczy odpowiednia pielęgnacja, polegająca na delikatnym, regularnym usuwaniu łuski. . Ciemieniucha pojawia się najczęściej między 2. a 10. tygodniem życia i może utrzymywać się nawet do 18. miesiąca życia. Ciemieniucha u dzieci starszych może być wywołana stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Należy jednak pamiętać, że niektóre dzieci mają większą skłonność do występowania ciemieniuchy, niektóre zaś mniejszą.

Jak pielęgnować główkę z ciemieniuchą?Choć ciemieniucha nie jest dla niemowlaka uciążliwa, a łuski nie swędzą, schorzenia nie należy lekceważyć. Zalegające płatki nie tylko są nieestetyczne, ale w przyszłości mogą doprowadzić do problemów ze skórą głowy.W ramach walki z ciemieniuchą należy:- regularnie zmiękczać łuskę oliwką- wyczesywać łuski pod włos za pomocą miękkiej szczoteczki- dokładnie oczyszczać główkę delikatnym szamponem.Oliwkę można nałożyć na główkę dziecka na ok. godzinę  przed zaplanowanym myciem główki. W czasie mycia można miękką szczoteczką wyczesywać łuskę pod włos. Przy bardziej zaawansowanych zmianach oliwkę można zostawić na całą noc, na główkę należy wówczas nałożyć bawełnianą czapeczkę. Rano znaczna część łusek będzie odchodziła od główki, resztę można wyczesać miękką szczoteczką przed lub w czasie mycia włosków.

Ciemieniucha u niemowlaka. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli pomimo regularnej pielęgnacji ciemieniucha nie znika, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem dziecięcym. Kontakt z lekarzem specjalistą jest też konieczny, jeżeli ciemieniucha zaczyna pojawiać się poza skórą głowy i poza brwiami, np. na czole, na klatce piersiowej, w pachwinach. W takiej sytuacji konieczne może się okazać zastosowanie silniejszych leków albo dokładniejsza diagnostyka w kierunku wyeliminowania alergii bądź łuszczycy.