Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Jadłospis

Jadłospis

Artykuły

Kilka słów o żywieniu ...

2019-10-25
 Kilka słów o żywieniu ...

Prawidłowe odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników wpływającym na rozwój oraz stan zdrowia człowieka. Warto zatem, już od najmłodszych lat wprowadzać do diety zdrowe i pełnowartościowe posiłki, albowiem jak mawiał Hipokrates: „jesteś tym co jesz”.

Żywienie oraz rozszerzanie diety małego dziecka jest procesem żmudnym i czasochłonnym. Potrzeba poświęcić wiele uwagi aby przekonać naszą pociechę do spróbowania np. nowego warzywa czy owocu.  Powinno się to odbywać poprzez stopniowe wprowadzanie, kolejnych produktów i potraw, krok po kroku. Często zdarza się, że dziecko odrzuca nowy pokarm, gdyż nie odpowiada mu konsystencja, kolor, zapach, etc. Bardzo istotne jest wtedy aby nie zniechęcać się i nie rezygnować z podawania nowej potrawy. Być może za drugim lub trzecim razem, uda nam się skusić najmłodszego do spróbowania symbolicznego kęsa. Dlatego warto komponować posiłki w taki sposób, aby były kolorowe, smaczne, zawierały produkty z różnych grup oraz były podane w sposób zachęcający do zjedzenia.

W okresie rozwoju i wzrostu, oprócz żywienia zgodnego z zapotrzebowaniem na wszystkie składniki pokarmowe, kluczowe jest również budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Ma to na celu pokazywanie dzieciom od najmłodszych lat, które produkty są zdrowe, a które nie. Należy tłumaczyć, że np. słodycze powodują próchnicę i zamiast nich lepiej wybrać słodki owoc, który jest pyszny i pełen witamin. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też wykonanie np. batoników zbożowych samodzielnie w domu. Dziecko pomagając w przygotowaniu będzie widziało jakie produkty używamy i wtedy na pewno chętnie spróbuje „swój własny” wypiek. Dzięki takim zabiegom, dzieci zarówno teraz jak i w przyszłości będą świadomie wybierać zdrowe i pełnowartościowe produkty oraz chętniej będą uczestniczyły w przygotowaniach posiłków.

W naszej placówce dokładamy wszelkich starań aby dzieci były żywione w sposób zdrowy oraz zgodny z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia. Kierujemy się również programem „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Dbamy o smak, wygląd oraz jakość posiłków tak, aby nasi najmłodsi jedli jak u mamy :)

 

                                                                             Michał Mossakowski – Dietetyk

Czytaj więcej o: Kilka słów o żywieniu ...

jadłospis 12.11. - 22. 11. 2019 r. gr. I

2019-11-14
Powiększ zdjęcie

jadłospis 12.11. - 22. 11. 2019 r.

2019-11-14
Powiększ zdjęcie