Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Kącik pielęgniarki

Kącik pielęgniarki

Artykuły

Pielęgnacja

2020-05-04
Powiększ zdjęcie

JAK DBAĆ O PAZNOKCIE DZIECKA

O zdrowie malucha trzeba dbać już od pierwszych jego dni – ta zasada dotyczy także odpowiedniej pielęgnacji paznokci. Co możemy zrobić, by nie tylko wyglądały estetycznie, ale też rozwijały się zdrowo? Na początku są przezroczyste i tak małe, że ledwie je widać. Ale już wtedy wymagają szczególnej troski. Zwykle dziecko przychodzi na świat z długimi paznokciami. Są cienkie jak pergamin, ale ostre jak brzytwa. Jeśli chodzi o trochę starsze dzieci, dbałość o paznokcie jest konieczna, również z powodu zwiększonego kontaktu z bakteriami. Pod płytką łatwo gromadzą się zanieczyszczenia i różne drobnoustroje, a małe dzieci przecież chętnie wkładają wszędzie palce (także do buzi). Przy obcinaniu paznokci u dziecka obowiązuje ta sama zasada, co u dorosłych - płytki u rąk obcinamy na półokrągło, zaś u stóp prosto. Możemy to zrobić:- specjalnymi nożyczkami dla niemowląt, które mają dość grube i zaokrąglone ostrze aby nie ściąć paznokci zbyt mocno i nie zranić skóry- specjalnymi małymi cążkami dla dzieciNajlepiej do obcinania paznokci dziecka zabrać się tuż po jego kąpieli, by mieć pewność, że palce są czyste. Dzięki temu zapobiegnie się ewentualnym zakażeniom, gdyby doszło do zranienia. Poza tym po kąpieli paznokcie są miękkie i nie łamią się,  zwłaszcza w przypadku starszego dziecka.

Czytaj więcej o: Pielęgnacja

Wszystko o szczepieniach

2020-04-17
Powiększ zdjęcie

https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/

Szczepionki mają zróżnicowaną skuteczność, jak również odczynowość. W większości wywołują w organizmie człowieka podobną odpowiedź odpornościową, jak naturalna choroba, chociaż czasami wymaga to podania kilku dawek przypominających.

 

Czytaj więcej o: Wszystko o szczepieniach

Radosne mycie rąk

2020-04-14
Powiększ zdjęcie

Mycie rąk - higiena na wesoło

Wprowadzenie zdrowych nawyków higienicznych podczas mycia rąk już w dzieciństwie ma ogromne znaczenie nie tylko dla malucha, ale dla całej jego rodziny – zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodliwych chorobotwórczych bakterii.

Czytaj więcej o: Radosne mycie rąk